Jaki dochód przyjmuje bank- ciąg dalszy
Po dość długiej nieobecności wracam, kończąc temat dochodów przyjmowanych przez bank.
Na pierwszy ogień umowy o dzieło i umowy zlecenia.
Te umowy często nazywane są śmieciowymi i w wielu aspektach zasłużenie, ale jeśli chodzi o możliwość wzięcia kredytu, to nie wygląda to źle. Banki zdają sobie sprawę z sytuacji na rynku pracy w Polsce i wiedzą, że w ramach tych umów pracują miliony Polaków, którzy są potencjalnymi kredytobiorcami.
Banki nie chcąc tracić klientów umożliwiają wzięcie kredytu na podstawie dochodu z umów cywilno-prawnych. Decydującą kwestią przy analizie każdego źródła dochodu jest jego stałość i przewidywalność. W przypadków umów zlecenia i o dzieło prawie wszystkie banki wymagają, żeby trwały od minimum 12 miesięcy (w jednym wyjątkowo wystarczy 6 miesięcy). Nie musi to być jedna umowa. Może być ich wiele, ale musi być zachowana ciągłość tzn., że bank może uwzględnić 4 umowy 3-miesięczne z różnymi zleceniodawcami (nawet jeśli pojawiały się jakieś przerwy), ale nie uwzględni jednej, która trwała 6 miesięcy i już się skończyła. Do liczenia zdolności banki przyjmują ok 60-70% kwoty brutto. Często będą chciały potwierdzić wysokość aktualnych dochodów z PIT-em za poprzedni rok. Tak więc nie ma powodu, żeby się martwić, że taka forma zatrudnienia uniemożliwia wzięcie kredytu.
Ostatnim źródłem dochodu, który chciałbym krótko omówić jest działalność rolnicza.
Większość banków nie docenia rolników i nawet jeśli ich kredytują, to maja bardzo sztywne procedury. Jest to dla mnie nie zrozumiałe, bo to bardzo ciekawa grupa potencjalnych klientów, często zamożna i z dużymi potrzebami finansowymi. Te banki, które unikają tego segmentu klientów nie kredytują ich wcale albo opierają się tylko na tzw. hektarach przeliczeniowych. Upraszczając, to urzędowo narzucona (szacowana) kwota dochodu z 1 ha gruntów w danej lokalizacji. Natomiast te banki, które specjalizują się w tej grupie używają zdecydowanie bardziej wymiernych metod:- faktury z 12 miesięcy- nakazy płatnicze podatku- decyzje o przyznanych dotacjach- przeliczenie dochodu z 1ha z uwzględnieniem konkretnych upraw- oświadczenia na temat liczby sztuk inwentarza żywego- oświadczenie w przypadku działów specjalnych produkcji rolnej.
Jeśli macie pytania, piszcie.