Stałe oprocentowanie
Cześć,
Dzisiaj chciałbym Wam nieco przybliżyć temat kredytów ze stałych oprocentowaniem.
Aktualnie, zdecydowana większość kredytów ma zmienne oprocentowanie. To znaczy, że wysokość raty zmienia się w zależności od decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Oprocentowanie zmienne kredytu to WIBOR plus marża. WIBOR to po prostu oprocentowanie po jakim banki pożyczają pieniądze innym bankom. Jego wysokość uzależniona jest od wysokości stóp procentowych, które ustala Rada Polityki Pieniężnej. Jej ustawowym celem jest utrzymywanie tzw. celu inflacyjnego, czyli pilnowanie, żeby ceny rosły rok do roku stabilnie i niezbyt szybko. Jej głównym narzędziem są właśnie stopy procentowe, które kształtują również cenę pieniądza.
Aktualnie WIBOR jest na poziomie 0,22% . Marża to część oprocentowania, która decyduje ile bank zarabia na danym kredycie. Jest stała i na stałe wpisana do umowy kredytowej. W trakcie procesu kredytowego można ją negocjować. Stanowi ona jedno z podstawowych kryterium oceny oferty kredytowej.
Wibor jest dzisiaj najniższy w historii i nie ma już zbyt dużych szans na obniżki rat kredytów. Co prawda na razie na horyzoncie nie widać również podwyżek, ale w perspektywie kilku lat to się może zmienić i warto się zastanowić czy nie zabezpieczyć się na tę okoliczność.
Jak to zrobić?
Skorzystać z kredytu ze stałym oprocentowaniem. W ten sposób zabezpieczamy sobie wysokość raty na konkretnym poziomie. Aktualnie poniżej 1% kredytów hipotecznych jest na stałym oprocentowaniu. Wynika to z tego, że banki niechętnie to oferowały a wysokość tego oprocentowania nie była konkurencyjna. Na szczęście zaczyna się to zmieniać i pojawiły się naprawdę ciekawe oferty.
Jakie są warunki?
1. Kredyt musi być wypłacony jednorazowo. Nie wchodzą w grę budowy domu i zakupy od deweloperów nieruchomości w budowie, jeśli płatności są w transzach.
2. Oprocentowanie stałe nie jest udzielane na cały okres kredytowania. Dostępne oferty umożliwiają stałe oprocentowanie na 5 lat, a później zgodnie z umową jest oprocentowanie zmienne. Po 5 latach bank może zaproponować stałe oprocentowanie na innym poziomie. Można również pomyśleć o przeniesieniu kredytu do innego banku.3. Opłata za wcześniejszą spłatę przy stałym oprocentowaniu wynosi max 3% i może być pobierana przez cały okres, kiedy oprocentowanie jest stałe. Przy oprocentowaniu zmiennym to maksymalnie 3 lata od uruchomienia kredytu.
Dla kogo jest kredyt ze stałym oprocentowaniem?
1. Osób, które chcą mieć równą, stałą ratę przez 5 lat.
2. Osób, które biorą kredyt na dłużej niż 5 lat.
3. Osób, które kupują mieszkanie na rynku wtórnym lub od dewelopera pod warunkiem, że płatność występuje po akcie notarialnym przenoszącym własność.
4. Osób, które już spłacają jakikolwiek kredyt hipoteczny. Szczególnie liczna wydaje mi się ta ostatnia grupa. Dlatego, jeśli masz kredyt i chciałbyś zabezpieczyć wysokość raty na najniższym poziomie w historii, to warto sprawdzić możliwości.
Jeśli masz pytania, proszę pisz śmiało.
