Umowa przedwstępna
Jeśli planujesz kupić mieszkanie lub dom, to prędzej czy później będziesz podpisywać umowę przedwstępną. Poniżej znajdziesz przydatne informacje, które mogą pomóc Tobie w tej kwestii.
Czym jest umowa przedwstępna?
To zobowiązanie obu stron, zarówno kupującej jak i sprzedającej do zawarcia umowy kupna – sprzedaży, czyli pewnego rodzaju „zaklepanie” nieruchomości. Umowa przedwstępna jest najważniejszym dokumentem w całym procesie pozyskiwania kredytu hipotecznego. Dlatego też, jest bardzo istotne, żeby miała odpowiednią treść, dostosowaną do Twojej sprawy.Umowa przedwstępna używana jest w przypadku zakupu na rynku wtórnym oraz na rynku pierwotnym. Jednak w przypadku zakupu od dewelopera, można ją stosować tylko wtedy, kiedy nieruchomość jest oddana do użytkowania. Jeśli jest w trakcie budowy, to podpisywana jest umowa deweloperska, w formie aktu notarialnego i w ramach określonych przez ustawę. W przypadku umowy przedwstępnej nie jest wymagana forma notarialna, więc można w tym miejscu zaoszczędzić. Podkreślam jednak, że trzeba przyłożyć się do jej treści. Możesz skorzystać ze wzorów dostępnych w Internecie, ale tylko jako szablon. Treść musi być indywidualnie dopasowana.Co powinna zawierać umowa przedwstępna?
1. Dane obu stron transakcji (imiona, nazwiska, pesele, nr dowodu, adres zamieszkania).
2. Przedmiot umowy (rodzaj nieruchomości, adres, nr Księgi Wieczystej)
3. Cenę zakupu.
4. Informacje o zaliczce lub zadatku (więcej o tym poniżej)
5. Graniczną (do kiedy) datę podpisania umowy przenoszącej własność.
6. Inne ważne informacje (w zależności od potrzeby np. termin przekazania nieruchomości, sprzedaż wyposażenia itp.)
Zaliczka a zadatek.
Kiedy dojdzie do porozumienia się obu stron co do ceny nieruchomości, pojawia się kwestia „wpłaty rezerwacyjnej”. Może ona przyjąć formę zaliczki lub zadatku. Zaliczka co do zasady jest zwrotna i może, ale nie musi być zaliczana na poczet ceny zakupu. W zasadzie nie chroni żadnej ze stron przed odstąpieniem od umowy drugiej strony. Co innego zadatek. Zadatek zalicza się na poczet ceny zakupu i jest niezwrotny. W przypadku odstąpienia strony kupującej, sprzedająca ma prawo zachować wpłacony zadatek. W przypadku odstąpienia strony sprzedającej, jest ona zobowiązana do wypłacenia 2-krotności zadatku stronie kupującej. Często w umowach przedwstępnych wpisuje się zapis, że zadatek jest zwracany w przypadku nie uzyskania kredytu hipotecznego. Warto wynegocjować taki zapis, kiedy istnieje takie ryzyko. Data podpisania umowy kupna-sprzedaży. Istotną kwestią jest termin, w którym obie strony zobowiązują się podpisać akt przenoszący własność. To jest czas jaki masz na zorganizowanie pieniędzy na zakup nieruchomości. Przeciętny czas procesowania to ok 5-6 tygodni. Swoim klientom sugeruję zawsze wpisać do umowy przedwstępnej datę oddaloną o minimum 2 miesiące. Dzięki temu mamy komfort w rozmowach z bankiem i ograniczamy do minimum ryzyko utraty zadatku. Z podstawowych informacji to tyle. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, napisz do mnie.