Zakup nieruchomości
Dzisiaj o tym jak zabrać się za zakup nieruchomości.
Jak wyglądają kolejne etapy? Po pierwsze, w głowie musi zakiełkować myśl, że przyszedł czas na zmiany w życiu. Chcesz w końcu „iść na swoje”? Powiększyła się rodzina i dotychczasowe mieszkanie zrobiło się za małe? Jak się do tego zabrać?
1. I spotkanie z ekspertem kredytowym.
Najlepiej, jeśli trafisz do niego z polecenia osoby, która już korzystała z jego usług. Najpierw musisz poznać swoje możliwości. Dobry doradca będzie chciał poznać Twoje potrzeby, sprawdzi zdolność kredytową, ustali maksymalną cenę nieruchomości i wstępnie pokaże jak może wyglądać kredyt (prowizja, rata, ubezpieczenia itp.) Bardzo dobry doradca pokaże, jak zakup mieszkania wpłynie na Twoją sytuację finansową, jak zabezpieczyć Ciebie i Twoich bliskich przed sytuacją, kiedy nie będziecie w stanie spłacać kredytu. Jeśli będziesz sprzedawał dotychczasową nieruchomość, zaplanuje najkorzystniejsze rozwiązanie i harmonogram działań.
2. Wybór nieruchomości.
Kiedy poznasz swoje możliwości, to czeka Cię najważniejszy etap tj. znalezienie odpowiedniej nieruchomości. Musisz pamiętać, że to będzie miejsce, w którym będziesz spędzał większość swojego czasu, więc trzeba to dobrze przemyśleć. Kredyt to tylko narzędzie. Wspaniałe miejsce do życia, to jest cel. Warto skorzystać z pomocy agenta nieruchomości, ale pamiętaj, że najlepiej korzystać z usług sprawdzonych pośredników poleconych przez osoby, którym ufasz.
3. II spotkanie z ekspertem kredytowym.
Kiedy masz już wybraną nieruchomość wróć do eksperta kredytowego. On wskaże optymalne rozwiązanie w oparciu o konkretną nieruchomość. Wybierze najlepsze oferty kredytowe, przekaże druki dla pracodawcy oraz listę dokumentów potrzebnych do wniosku kredytowego.
4. Zbieranie dokumentów i złożenie wniosków kredytowych.
Podpisz umowę przedwstępną (o tym będę pisał w innym poście), skompletuj dokumenty i wróć do doradcy. Na tym kolejnym spotkaniu, ekspert przyjmie od Ciebie wnioski kredytowe.
5. Analiza kredytowa.
Teraz możesz trochę odsapnąć. W czasie analizy wniosków kredytowych, zaczyna się ciężka praca eksperta. To on kontaktuje się z bankami, dostarcza dokumenty, wyjaśnia i rozwiewa wątpliwości analityków.
6. Decyzja kredytowa (III spotkanie).
Kiedy wszystkie banki wydadzą decyzje kredytowe, spotkaj się jeszcze raz z ekspertem, wspólnie omówcie decyzje i wybierzcie najlepszą dla Ciebie ofertę. Na tym spotkaniu najczęściej zakłada się również produkty towarzyszące, które są częścią planu np. ubezpieczenie na życie.
7. Podpisanie umowy kredytu.
Na tym etapie po raz pierwszy stawiasz się w banku (najczęściej razem z ekspertem kredytowym) i podpisujesz umowę kredytową.
8. Podpisanie aktu notarialnego.
W końcu! Jesteś właścicielem swoich wymarzonych czterech kątów.
9. Uruchomienie kredytu.
Po spełnieniu wskazanych w umowie kredytowej warunków np. dostarczenie aktu notarialnego, ubezpieczenia nieruchomości, bank uruchamia kredyt. Nieco inaczej wygląda to przy rynku pierwotnym.
10. Serwis kredytu.
Od tego momentu obsługę kredytu przejmuje bank. Jednak dobry pośrednik kredytowy nie zostawia Cię bez opieki. Jeśli nasuwają się Tobie jakieś pytania, zawsze możesz się z nim spotkać lub zadzwonić. I na koniec bardzo istotna sprawa. Pośrednik kredytowy raz na jakiś czas, powinien sprawdzać, czy Twój kredyt jest cały czas najlepszy z możliwych. Jeśli okaże się, że konkurencyjny bank ma lepszą ofertę, to powinniście rozważyć przeniesienie Twojego kredytu i obniżenie tym samym jego kosztu.